Bądź eko! Załóż kompostownik!

Niektórzy twierdzą, że najlepszym momentem na zakładanie kompostownika jest wrzesień. Nie do końca się zgadzam. By móc wykorzystać ekologiczny nawóz podczas jesiennych prac ogrodowych, warto założyć kompostownik na początku czerwca.

Kompost to najtańszy nawóz. Dostarcza roślinom niezbędnych wartości odżywczych w najlepiej przyswajalnej formie.

Definicję kompostu przygotowała dla Was moja dziewięciolatka.

"Kompost to stos zielonej żywej materii, jak resztki żywności czy odchody zmieszanej z materią brązową, jak suche liście, siano lub wióry. Z czasem kompost zmienia się w glebę. Pomagają w tym miliardy malutkich stworzeń. Kompot jest bardzo bogaty w składniki odżywcze. Używa się go w ogrodach, by podnosić plony i poprawiać stan gleby. Dzięki kompostowi na ziemi jest mniej śmieci. Kompost pomaga rosnąć trawie, kwiatom i warzywom. Do kompostu nie można wrzucać plastiku, metalu, papieru, szkła itp. Kompost rozwija się od 5-miesięcy do 2-lat." ( nieźle, prawda?)

Kompostownik możes…

Domowy budyń z malinami

Moi najbliżsi uwielbiają budyń. Czasami idziemy po najmniejszej linii oporu i przygotowujemy taki z torebki. Brakuje mu jednak wiele do budyniu idealnego. 

Przepis na "ideał" znalazłam tutaj: http://lawendowydom.com.pl Podaję go w różnych wersjach: raz bez dodatków, innym razem z jagodami w cukrze... Tym razem wybór padł na malinową wersję.
Składniki:
  • 500 ml mleka
  • 2 łyżki miodu
  • 1/2 laski wanilii
  • 3 łyż. mąki kukurydzianej
  • 2 żółtka
  • domowy dżem malinowy
Sposób przygotowania:

Z przekrojonej wzdłuż wanilii wyskrob ziarenka. Zagotuj 350 ml mleka z miodem i wanilią. Pozostałe mleko wymieszaj za pomocą trzepaczki z mąką i żółtkami. Wlej stopniowo do gotującego się mleka i gotuj ok. 2-3 minut, aż budyń zgęstnieje.
Na dno pucharka/salaterki włóż dżem malinowy, przykryj porcją budyniu, udekoruj dżemem. Poczuj zapach mojego domu :)Komentarze