Domowy makaron orkiszowy

Makaron domowy niesie ze sobą wspomnienie kuchni mojej babci. Każdej niedzieli do rosołu przygotowywała domowy makaron. Smakował wybornie. Żaden kupny nie może się z nim nawet porównywać. Kontynuatorką domowej produkcji makaronu jest w naszej rodzinie ciocia Irenka - szkoda tylko, że mieszka tak daleko ;)

Razem z mamą i siostrą czasem (raczej rzadziej, niż częściej) mamy wenę i robimy duuuże zapasy. Ostatnio wybór padł na makaron orkiszowy, który może nie jest najpiękniejszy, ale ma wyjątkowy lekko orzechowy smak. Jest pyszny!


Składniki:

  •  330g mąki orkiszowej typ 750
  • 3 jajka
  • 1 łyżka oleju

Sposób przygotowania:

Do miski wsyp mąkę, dodaj jajka i olej. Wymieszaj, aż składniki zaczną się sklejać. Następnie wyrób ręcznie (lub za pomocą haka), aż ciasto będzie zwarte, gładkie i jednolite. Uformuj kulę, zawiń w folię i umieść na godzinę w lodówce. 
Schłodzone ciasto podziel na 4-8 części. Każdą z nich cieniutko rozwałkuj, posyp obficie mąką i pokrój na dowolny kształt - mogą to być nitki, mogą wstążki, łazanki... 
Otrzymany makaron rozłóż na ściereczkach, obficie przesyp mąką i wysusz. Trwa to zwykle dzień lub dwa - w zależności od grubości makaronu.

Przed gotowaniem usuń nadmiar mąki przesiewając makaron  na sicie.