Fotografia kulinarna. Od zdjęcia do arcydzieła. - Nicole S.Young


Podobno jest to książka dla smakoszy, autorów blogów kulinarnych, domowych kucharzy, szefów kuchni... Podobno ma sprawić, że nasze fotografie będą wywoływać głód...Autorka rzetelnie podeszła do tematu kulinarnej fotografii i nie zostawia nas bez podstaw fotografii - wyjaśnia m.in. co to jest przysłona, czas otwarcia migawki czy czułość ISO. Doradza w kwestii doboru sprzętu fotograficznego czy technik oświetlania żywności.


W książce odnajdziemy zasady stylizacji potraw i doboru rekwizytów, poznamy zasady kadrowania i kompozycji. Autorka przeprowadza nas też przez podstawy obróbki zdjęć w Photoshopie.
Istotnym jest dla mnie, że wcale nie przekonuje do kupowania drogich profesjonalnych aparatów... Twierdzi, że na początek w zupełności wystarczy minimum sprzętowe, ale ... dobrze wykorzystane :)


Każde omawiane zdjęcie podane ma rodzaj sprzętu, którym zostało wykonane, czułość ISO, jakim obiektywem, z jaką migawką... Może to nam pomóc w skonfigurowaniu aparatu, gdy chcemy uzyskać podobny efekt.


Autorka przeprowadza nas przez fotografie dań słodkich i wytrawnych, napojów, zup... Pokazuje jak wydobyć ze zdjęcia to, co najlepsze w potrawie - tak, by ślinianki pracowały każdemu oglądającemu na wysokich obrotach...


Pytanie, czy polecam tę książkę? Myślę, że każdy, kto próbuje swoich sił w fotografowaniu potraw, powinien choć raz sięgnąć po nią. Niewykluczone, że stanie się doradcą przy wielu kolejnych zdjęciach, a docelowo swego rodzaju... biblią?

Przede mną wiele potraw... tygodni... pracy z tą książką. Po lekturze tej książki wiem, że zdjęcia na moim blogu mogą być znacznie lepsze :)

Jeśli zainteresowała Was ta pozycja - możecie kupić ją na przykład TU :)

Komentarze